Dekarze

 

         Dach to nie tylko pokrycie, które widać z zewnątrz. Dużo ważniejsze jest to co znajduje się pod nim, zwłaszcza jeśli jego połacie mają być ocieplone. Ocieplenie bowiem musi być chronione przed wodą wciskaną przez wiatr pod  pokrycie dachu  i jednocześnie umożliwiać odparowanie wilgoci z wnętrza domu. Dlatego osłania  się je od strony zewnętrznej wysokoparoprzepuszczalną membraną dachową,  a od strony wnętrza folią paroizolacyjną. Trzeba więc mieć pewność, że dekarz nie tylko wie, jakie dach powinien mieć warstwy, ale także potrafi  je ułożyć oraz nie uszkodzić żadnej z nich.
         Dach wykonany niezgodnie ze sztuką dekarską trudno poprawić. Taka naprawa może być tym kosztowniejsza, im droższe było pokrycie dachowe  i im bardziej skomplikowany był kształt dachu. Dlatego nie warto ryzykować,  lepiej od razu wybrać sprawdzonego fachowca z długoletnim doświadczeniem i odpowiednimi referencjami.

Kiedy rozpocząć poszukiwania?

Za dekarzem trzeba się zacząć rozglądać najpóźniej przed rozpoczęciem budowy ścian. Wystarczy wtedy czasu na dokładne sprawdzenie różnych ofert, a wyboru nie trzeba będzie dokonywać w pośpiechu. Poza tym u najbardziej rozchwytywanych dekarzy wcale nie jest łatwo znaleźć wolny termin w sezonie.
Jeśli uda się znaleźć dekarza jeszcze przed zakupem pokrycia dachowego, to warto zlecić mu zakup materiału na dach. Fachowcy mają zazwyczaj dobre kontakty z producentami lub sprzedawcami i często dostają zniżki. Można się też ich poradzić, który materiał pokryciowy będzie najlepszy. Doskonale bowiem orientują się w jakości materiałów i mają wśród nich swoich faworytów.
Uwaga!  Często bowiem bywa tak, że dekarze mają zastrzeżenia do wykonanych prac ciesielskich. Jeżeli więc więźbę wykonuje cieśla, to jej odbiór końcowy dobrze jest powierzyć dekarzowi (lub kierownikowi robót). W fachowy sposób oceni stan więźby lub istniejącego pokrycia i zleci poprawienie tego, co może mu przeszkadzać podczas układania pokrycia. Chyba, że naprawy dokona sam (sic).

Jak szukać fachowca?

Częstą praktyką jest szukanie dekarzy przez znajomych lub sąsiadów, u których wykonywali oni dachy. Zanim jednak zapadnie ostateczna decyzja, dobrze jest obejrzeć ułożone przez nich pokrycia.
I choć sami zwykle możemy ocenić tylko wygląd dachu (najlepiej obejrzeć go z drabiny i przez okna dachowe), to warto zapytać, czy prace zostały zakończone w terminie oraz czy firma wywiązała się z zawartej umowy.

Jak sprawdzić fachowca?

Dobry dekarz ma grono zadowolonych klientów. Warto porozmawiać z kilkoma z nich, by uzyskać informacje, z jakim fachowcem ma się do czynienia. Podczas wstępnej rozmowy z dekarzem dobrze jest zapytać:

1)   od jak dawna układa pokrycia
2)  jakiego rodzaju pokrycia wykonywał najczęściej
3)  czy ma potrzebny sprzęt – najlepiej własny

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>